آیین بزرگداشت استاد سید جواد صانعی در کاشان برگزار شد

مراسم بزرگداشت استاد سيد جواد صانعی
مراسم بزرگداشت استاد سيد جواد صانعی
مراسم بزرگداشت استاد سيد جواد صانعی

روز سه شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۳ در نشستی صميمی با حضور اعضای هيئت علمی گروه فرش دانشگاه کاشان، تنی چند از اساتيد فرش کاشان، رئيس انجمن علمی فرش ايران و دانشجويان فرش آيين بزرگداشت استادِ مرحوم، آقا سيد جواد صانعی طراح و هنرمند فرهيخته کاشانی برگزار شد.

حسن عزيزی عضو هيئت علمی گروه فرش دانشگاه کاشان ضمن خيرمقدم به اساتيد و مهمانان در اين نشست گفت: اميدواريم اين نشست‌ها آغازی بر برنامه‌هايی با کيفيت‌تر و تعامل هدفمند و بهتر دانشجويان و اساتيد فرش با يکديگر باشد. در بخش بعدی اين نشست فيلمی از محمد حسين قوام پور و مهدی خداوردی پخش شد. در اين فيلم دانشجويان فرش به درد و دل پيرامون رشته فرش پرداختند و از انتظاراتشان گفتند.

مراسم بزرگداشت استاد سيد جواد صانعی

در ادامه سيد محمد مهدی ميرزاامينی دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد فرش به عنوان نماينده دانشجويی گفت: خوشبختانه فضای فرش کشور به سويی پيش رفته که به دانشجويان فرش بهای بيشتری داده می‌شود و کافی است بخواهيم و توانايی‌های خود را ثابت کنيم. وی با اشاره به انتصاب آقای حميد کارگر از دانش‌آموختگان فرش دانشگاه کاشان به سمت سرپرستی مرکز ملی فرش گفت: قطعاً اين انتخاب وزير محترم صنعت معدن و تجارت نويد بخش اتفاقات بسيار خوبی برای فرش و دانش‌آموختگان فرش خواهد بود چرا که پس از سال‌ها فردی از جنس فرش سکان دار فرش ايران شده است.

پژوهشگر برگزيده دانشگاه کاشان در پايان با انتقاد از فعاليت‌ها منفصل برخی تشکل‌های فرشی گفت: در دانشگاه کاشان پژوهشکده فرش، گروه فرش، انجمن علمی فرش، انجمن دانشجويی فرش و کانون ارتباط دانش و صنعت فرش به صورت متحد عمل نمی‌کنند و مانند جزيره‌هايی هستند که لازم است اين نهادها بيش از پيش با هم تعامل و هم افزايی داشته باشند تا در آينده شاهد اتفاقات خوبی در حوزه فرش باشيم.

مراسم بزرگداشت استاد سيد جواد صانعی

اجرای گروه موسيقی سنتی «سرو سهي» ادامه اين مراسم بود و سپس فيلمی پخش شد که در آن برخی از اساتيد فرش دانشگاه کاشان و مسئولين دانشجويی به بيان ديدگاه‌های خود در حوزه فرش پرداختند.

فتحعلی قشقايی فر مدير گروه فرش دانشگاه کاشان نيز گفت: نزديک شدن دو گروه دانشجويان و اساتيد در قالب نشست‌هايی گفتگو محور و صميمی از اهداف عمده ماست تا بتوانيم از کنار اين نشست‌ها افق‌های تازه تری را در مقابل ديد دانشجويان فرش بگشاييم.

در ادامه مراسم فيلم زندگی‌نامه استاد سيد جواد صانعی که به همت خانم مينو کفيل و آقای محمد حسين قوام پور -از دانشجويان فرش دانشگاه کاشان- تهيه شده بود برای حاضران پخش شد.

رئيس انجمن علمی فرش ايران سخنران بعدی اين مراسم بود. وی با تقدير از دانشجويان و کارشناسان و اساتيد گروه که در تدارک اين نشست تلاش کردند گفت: نقش فرش نمودی از تمدن اسلامی ايرانی ماست و جا دارد به اين هنر گرانسنگ بيش از اين‌ها پرداخته شود. دکتر اميرحسين چيت سازيان افزود: بسياری از هنرمندان فرش در عين داشتن هنری چشم نواز و ارزشمند که امروزه آثارشان زينت بخش موزه‌های دنياست اما متاسفانه برای ما ناشناخته مانده‌اند که از جمله اين هنرمندان آقا سيد جواد صانعی کاشانی است.

عضو هيئت علمی دانشگاه کاشان گفت: سيد جواد صانعی کاشانی هنرمندی ذوفنون بود که علاوه بر قلم توانا در هنر فرش اديبی انديشمند، متفکری دلسوز، شاعر و طراحی عزيز برای فرش و نقاشی ماهر و زبردست بودند. در واقع استاد صانعی خلف هنرمندان زيادی در فرش کاشان بودند که امروز گرد هم آمديد تا ياد و خاطره اين هنرمند فرهيخته را گرامی بداريم.

مراسم بزرگداشت استاد سيد جواد صانعی

رئيس انجمن علمی فرش ايران گفت: آنچه به عنوان انجمن علمی فرش ايران شناخته می‌شود سرمنشاء آن از دانشگاه کاشان بود و حتی تصويب و تاييد مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد فرش نيز از همين دانشگاه کليد خورده است. و دانشجويان بدانند در يکی از دانشگاه‌های موثر در بستر علمی فرش تحصيل ميکنند که همواره حرف‌های زيادی برای گفتن داشته و بسترهای ويژه‌ای برای کار تحقيق در آن وجود دارد. وی افزود: اولين پذيرش دانشجو در رشته فرش و برگزاری اولين همايش دانشجويان فرش کشور که سرمنشا بسياری اتفاقات علمی و هنری در فرش کشور قرار گرفت در دانشگاه کاشان جامه عمل پوشيده که ميتوان از ان به عنوان «نهضت علمی در فرش» ياد کرد.

مراسم بزرگداشت استاد سيد جواد صانعی

دکتر چيت سازيان با اشاره به اين که اين مراسم شروعی تازه بر تجليل از اساتيد فرش است به تشريح فعاليت‌های انجمن علمی فرش ايران پرداخت و گفت: انجمن علمی فرش بيش از دوازده سال است که فعاليت خود را آغاز کرده و فعاليت‌های متعددی همچون چاپ اولين فصلنامه علمی پژوهشی فرش جهان، دايره المعارف فرش ايران، دوسالانه‌های دانشجويان و دانش آموختگان فرش و … را در کارنامه خود دارد. رئيس انجمن علمی فرش ايران افزود: يکی از فعاليت‌های انجمن علمی فرش ايران برگزاری و حمايت از همين برنامه‌ها برای ارتقا هنر و صنعت فرش است. وی گفت اميدواريم از اين پس دانشجويان در همکاری با انجمن پيش قدم باشند و به جای اين که ما پيشنهاد دهنده برگزاری اين دست مراسم‌ها باشيم خودشان آنچه نياز دارند و لازم هست را به ما پيشنهاد دهند.

مراسم بزرگداشت استاد سيد جواد صانعی

سيد علی صانعی فرزند استاد سيد جواد صانعی که خود خود از طراحان زبردست کاشان است گفت: تنها چيزی که به دانشجويان توصيه می‌کنم عشق به کار است و خودشان کار را شروع کنند و از فرش و طراحی و نقاشی آن لذت ببرند. سيد اميرحسين صانعی فرزند ديگر استاد جواد صانعی نيز در ادامه صحبت‌های برادرش گفت: هنری که با عرفان عجين نشده باشد هيچ‌گاه ماندگار نخواهد شد. وی درباره ويژگی‌های پدرش گفت: پدرم علاوه بر نبوغ هنری يک انسان رئوف، مهربان و کارگشا بود و در همه زمينه‌ها سعی داشت لياقت و شايستگی از خود نشان دهد و هنرمندی تک بعدی نبود که اگر اينچنين بود هنرش جاودانه نمی‌شد.

مراسم بزرگداشت استاد سيد جواد صانعی

برادران صانعی در پاسخ به سوال يکی از دانشجويان که پرسيد آيا امکان مشاهده آثار و کارهای استادان صانعی برای دانشجويان وجود دارد قول مساعد دادند که نمايشگاهی از آثارشان را برای استفاده دانشجويان در دانشگاه کاشان برگزار نمايند. گفتنی است بين مهمانان ويژه اين مراسم استاد احمد ستاری، استاد امير حسين کريم پور و استاد معروف اله لطفی نيز حضور داشتند.

اين مراسم که با تلاش گروه فرش دانشگاه کاشان، انجمن علمی دانشجويی فرش و انجمن علمی فرش ايران برگزار شد با تقدير از استادان سيد علی و سيد امير حسين صانعی و همچنين تعدادی از دانشجويان افتخار آفرين گروه فرش دانشگاه کاشان به کار خود پايان داد.

مراسم بزرگداشت استاد سيد جواد صانعی

لازم به ياد آوری است پس از اهدای لوح ياد بود از جانب اساتيد شرکت کننده به برادران صانعی، از دانشجويان برتر هشتمين المپياد فرش که موفق به کسب مقام اولی در رشته طراحی و دوم در رشته رنگرزی شده بودند، دانشجويان برگزيده در بخش کارآفرينی ششمين جشنواره ملی حرکت، نفرات برگزيده در مسابقه طراحی «گل» و ارائه کنندگان مقاله در نهمين کنفرانس ملی نساجی و دانشجويان نويسنده مقاله در فصلنامه علمی پژوهشی گلجام و گروه موسيقی سرو سهی با اهدای لوح ياد بود و جوايز تقدير و تشکر به عمل شد.

انجمن علمی فرش

 

دیدگاهتان را بنویسید