مصاحبه با ذوالفقاری کارآفرین گلیم‌بافی و فرش بافی در سردارم!

p_rugart_0089اهداف بزرگي براي توسعه گليم‌بافي و فرش بافي در سردارم!

وقتي با كارآفرين برتر كشوري گفتگو مي‌كنيد، يك حس از او به شما منتقل مي‌شود :» مي‌توان با تكيه بر استعداد و توانايي، آرزوها را عينيت بخشيد.» پس از مصاحبه با معصومه ذوالفقاري كارآفرين برتر كشوري، موسس شركت تعاوني گليم رژين و كسي كه براي نخستين بار در كشور محصولي ارائه كرده كه توانسته نشان استاندارد گليم بافي را دريافت كند، همين احساس به انسان دست مي‌دهد. خصوصا كه او در پايان مصاحبه فقط يك حرف به جوانها دارد:»منتظر نمانيد!»
وي مي‌گويد: تلفيق كارعلمي و روشهاي سنتي گليم بافي باعث پيشرفت كار ما شد و يونسكو به ما نشان «اصالت» داد.
ذوالفقاري كه ۳۶ سال دارد و كارشناس علوم تربيتي با گرايش مديريت و برنامه‌ريزي است، اهداف بزرگي براي توسعه گليم‌بافي و فرش بافي در كشور دارد. وي توسعه صادرات گليم و فرش ، فروش الكترونيك محصولات شركت و بالا بردن كيفيت كالا را از مهمترين اهداف خود مي شمارد.
به گفته ذوالفقاري افزايش زمان بازپرداخت  وامي كه دولت در اختيار توليد كنندگان فرش و گليم قرار مي‌دهد از سه ماه به يكسال، مي‌تواند تاثير مهمي در رونق اين صنعت داشته باشد و اين موضوع براي توليد كننده داراي اهميت بسياري است .
وي مي‌گويد: از اينكه مي توانم از طريق بافت گليم و فرش اصالت و فرهنگم را به جهان نشان بدهم احساس رضايت مي‌كنم .موسس شركت تعاوني گليم رژين خاطرنشان مي كند كه در استان خراسان شمالي خانم‌ها به گليم‌بافي و فرش‌بافي علاقه خاص دارند و از اين كار استقبال مي‌كنند. اين گفتگو فرارويتان قرار دارد.
در مورد تاسيس شركت تعاوني «گليم رژين» توضيح دهيد با چه انگيزه‌اي اين شركت تعاوني را تاسيس كرديد؟
زماني كه دردانشگاه درس مي‌خواندم ، كارهم مي‌كردم.بعد با خودم فكر كردم چرا خودم كاري را راه نيندازم! ديدم گليم بافي بلدم و از سن ۱۳ سالگي آن را از مادرم ياد گرفته‌ام. از طرفي راه اندازي شركتي كه توليد گليم كند با توجه به پتانسيل استان، تجريه خانواده در زمينه گليم بافي و توانايي خودم مي‌توانست كارمناسبي باشد. البته برادرم هم كارشناسي فرش در تبريز مي‌خواند و مي‌توانست كمكم كند. لذا شركت را تاسيس كردم. بافنده‌هاي زيادي در استان وجودداشت ، مواد اوليه را به راحتي مي‌توانستم تهيه كنم. همه اينها موجب شد كه شركت را تاسيس كنم وموفقيتهاي زيادي هم به دست آوردم.
در مورد موفقيت‌هايتان توضيح دهيد!
در سال‌هاي اوليه چون بي‌تجربه بودم و پشتوانه مشاوره قوي نداشتم در كلاس‌هاي آموزشي اداره تعاون شركت كردم. پس از آن نگاهم به قضيه باز شد . يكي، دو سال اول با تجربه كردن و آموختن راه‌هاي گسترش كار گذشت تا اينكه تصميم گرفتيم با رويكرد علمي به « گليم بافي» بنگريم و متفاوت از بقيه افرادي كه در اين زمينه كار مي‌كنند، فعاليت كنيم . بالاخره وقتي كسي كاري را شروع مي‌كند بايد كارش داراي ويژگيهاي خاص باشد تا بتواند جلب توجه و رشد كند. ثمره تلفيق كار علمي با روشهاي سنتي گليم بافي منجر شد كه بتوانيم اولين استاندارد گليم را براي محصولاتمان در ايران بگيريم . گليم ما داراي گواهي «استاندارد» در زمينه تحقيقات صنعتي است. در واقع، اولين بار بود كه اين اتفاق براي گليم در كشور مي افتاد. ما براي گليم‌هايمان شناسنامه تهيه كرديم، بسته بندي طراحي كرديم وكالايي در حد صادرات توليد كرديم تا مشتري بتواند آن را با اطمينان كافي خريداري كند. اخيرا نشان« اصالت» را از سازمان جهاني يونسكو دريافت كرده‌ايم. با تاسيس شركت گليم رژين سعي كرديم جايگاه صنايع دستي استان را به جايگاه مطلوبي برسانيم.
گفتيد كه نگاهتان به «گليم بافي» علمي است، چطور؟!
بله، نگاه‌ما به «گليم بافي» علمي بود يعني طوري طراحي كرديم كه الياف آن تماما گياهي باشد. حتي رنگرزي آن هم گياهي است تادر طبيعت قابل بازيافت باشد. عيوب كار را بر طرف كرديم. با رويكرد تخصصي به اين موضوع پرداختيم كه حاصل آن گليم استاندارد و قابل اطمينان شد.
در حال حاضر شركت شما با چه تعداد اعضا كار مي كند و توليدات آن در سال چقدر است؟
هفت نفر اعضاي اصلي شركت هستند. حدود ۶۰ نفر نيروي توليدي شركت هستند. توليدات شركت شامل: قاليچه ، گليم، سفره كردي ، پادري، كناره ، فرش تركمني و … است . به طور ميانگين در سال حدود ۷۰۰ تخته « دست بافهاي داري» توليد مي كنيم.
چند درصد توليدات شما ، گليم است؟
۵۰ درصد توليدات ما گليم است و ۵۰ درصد نيز
« توليدات داري» است
منظورتان از « توليدات داري» ، توليد محصولاتي است كه به روي « دار» قالي بافته مي‌شود؟
دقيقا همينطور است . فرش، قاليچه تركمني، پشتي و …
شركت گليم رژين در كدام شهر مستقراست؟
بجنورد در استان خراسان شمالي.
محصولاتتان را چگونه دركل ايران به فروش مي رسانيد؟
از طريق سايت شركت گليم رژين محصولات را مي‌فروشيم. در نمايشگاه‌ها حضور فعال داريم و به طور مستقيم محصولاتمان را مي‌فروشيم . بخشي از فروش ما به تجار است ولي بيشترين فروش ما به صورت تك‌فروشي و به صورت مستقيم به خريدار در نمايشگاه‌هاست.
آيا محصولاتتان را صادر هم كرده‌ايد؟
در حال مذاكره و نهايي كردن با يك شركت استراليايي هستيم. در حال حاضر نمايندگانشان آمده‌اند و محصولات ما را ديده‌اند. از اهداف ما اين است كه حتما صادرات داشته باشيم.
آيا گليم در دنيا يك محصول شناخته شده است؟
بله، كاملا شناخته شده است .
يك گليم خوب چه ويژگي‌هايي دارد و هنگام خريد آن بايد به چه نكاتي توجه كرد؟
گليم خوب گليمي است كه رنگرزي آن گياهي باشد. وقتي الياف طبيعي و رنگرزي گياهي باشد، در درازمدت عوارض پوستي ايجاد نمي‌كند. «پرز» زياد داشته باشد عيب سره و كجي هم نداشته باشد.
آيا بافنده هاي گليم بيشتر خانم‌ها هستند؟
بزرگترين افتخار ما اين است كه بافنده‌هاي شركت گليم رژين خانم‌هاي سرپرست خانوار هستند. خداوند توفيق داده تا بتوانيم زمينه اي را فراهم كنيم كه خانمها بتوانند در خانه كار كنند و در ضمن بتوانند به تربيت فرزند نيز رسيدگي كنند و به امور خانواده برسند . در استان خراسان شمالي خانم‌ها از « بافندگي» خيلي استقبال مي كنند.
علت كسب عنوان «كارآفرين برتر كشوري» براي شما چه بود؟
عنوان كار آفرين برتر از سوي اداره كار و امور اجتماعي به ما اعطا شد. آنها فاكتورهايي براي انتخاب «كارآفرين برتر» دارندكه ما مشمول آن قرار گرفتيم . توليد گليم «استاندارد» در ايران و ايجاد اشتغال با رويكردي نوين نقش موثري داشت.هيئت‌داوران جشنواره
كار آفريني كشور با بررسي امتيازات و ويژگي‌هاي كار ما بر آن شدند كه ما را به عنوان كار آفرين برتر كشور انتخاب كنند.
در بچگي به چه شغلي علاقه داشتيد؟
حقيقتا در بچگي دوست داشتم معلم بشوم. از طرفي از
۱۳ سالگي گليم بافي مي كردم و در اين زمينه استادشده بودم. بعد ادامه تحصيل دادم البته آن زمان اصلا فكر نمي كردم بتوانم كار را تا اين حد بسط بدهم ولي امروز فكر مي كنم هنوز به اهدافم در اين كار
نرسيده ام. اهداف بزرگي در زمينه « گليم بافي» و پيشرفت « دست بافهاي داري» در كشور دارم.مي‌دانم كه جاي كار بسياري در اين زمينه وجود دارد.
آيا خود شما هم گليم يا فرش مي بافيد؟
بله هميشه بافندگي احساس آرامش خاصي به من مي دهد. در حال حاضر مشغول بافت تابلو فرش هستم . به طور كلي از اينكه از طريق بافت گليم و فرش بافي مي توانم فرهنگ و اصالت استان را حفظ كنم و آن را در جهان معرفي كنم خيلي احساس رضايت مي‌كنم .
شما از ايل كيكانلو هستيد، آيا خودتان هم زندگي عشايري را تجربه كرده‌ايد؟
خير، تجربه نكرده‌ام! اجدادم از ايل كيكانلو بودند و زندگي عشايري داشتند ولي والدينم در شهر زندگي مي‌كردند و ما در شهر به دنيا آمده‌ايم. البته فاميل‌هايي در ميان عشاير داريم.
برنامه شما براي آينده چيست؟
اولين برنامه من صادرات است كه الحمدالله زمينه‌هايش در حال فراهم شدن است.
پيشرفت و رشد تجارت الكترونيك و فروش محصولات از طريق سايت ، برنامه ديگر من است. از همه اينها مهمتر براي من اين است كه مرغوبيت محصولاتمان را بالا ببريم.
در حال حاضر مهمترين مشكل و سدراه توسعه گليم بافي در كشور چيست؟
از آنجا كه« محصولات داري» به طور كل« خواب سرمايه» زيادي دارد نيازمند زمان طولاني‌تري براي باز پرداخت وام‌هايي كه به ما داده مي‌شود، هستيم. معمولا بعد از سه ماه بايد بازپرداخت وام را آغاز كنيم اگر اين زمان به يكسال برسيد با توجه به
« خواب سرمايه» خيلي براي ما موثر و كار ساز خواهد بود. اميدواريم زمينه‌هايي فراهم بشود كه بتوانيم در نمايشگاههاي خارج از كشور هم شركت كنيم تا به اين طريق زمينه صادرات فراهم بشود اگر اين اتفاق بيفتد ديگر نياز نيست كه دولت ما را حمايت كند، خودمان مي‌توانيم جلو برويم.
به عنوان «كارآفرين برتر كشور» چه توصيه‌اي به جوان‌ها داريد؟
اولين توصيه من اين است كه منتظر كسي نمانيد! اگر استعداد و توانايي داريد آن را به عمل درآوريد. اميدواريم به دست جوان‌ها چرخه توليد دركشور ( در همه زمينه‌ها) بچرخد و كار آفريني توسعه يابد.
از شما متشكرم

دیدگاهتان را بنویسید