ایجاد رشته دانشگاهی فرش در کردستان

p_rugart_0102.jpgمدیرعامل فرش کردستان خواستار شد:
ایجاد رشته دانشگاهی فرش در کردستان
خبرگزاری تسنیم: مدیرعامل فرش استان کردستان گفت: با توجه به ظرفیت‌های بسیار بالا و سابقه و شهرت جهانی فرش دستباف استان راه‌اندازی رشته دانشگاهی فرش در کردستان ضروری است.

به گزارش پایگاه علمی پژوهشی فرش ایران [www.rugart.org] ،به نقل از خبرگزاری تسنیم از سنندج، بهرام احترامی در سومین جلسه میز فرش استان که در سالن شهدای گمنام استانداری تشکیل شد با اشاره به اینکه استان کردستان دارای سه طرح و نقشه فرش منحصر به خود در جهان است اظهار کرد: متأسفانه برخی کم توجهی‌ها در سال‌های اخیر به صنعت فرش در کردستان باعث شده که این طرح‌های اصیل و انحصاری به فراموشی سپرده شوند.

وی گفت: آنچه در مقطع زمانی کنونی احساس می‌شود راه‌اندازی و ایجاد موزه فرش کردستان است تا در این موزه بتوان طرح‌ها و نقشه‌های اصیل کردی که بر روی فرش‌های دستباف تنیده شده‌اند را به عنوان یک میراث کهن و ماندگار حفظ و نگهداری کرد.

مدیرعامل شرکت فرش کردستان خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر شاهد هستیم که سرمایه‌گذارانی از خارج استان در حوزه فرش کردستان وارد شده‌اند که این حضور در ذات خود مفید است اما نباید فراموش کرد به جهت حفظ اصالت و مرغوبیت فرش کردستان و برای جلوگیری از ضربه زدن به آوازه جهانی این فرش عملکرد فعالان این عرصه باید به دقت تحت نظر قرار گیرد.

وی همچنین با بیان اینکه استفاده از مواد اولیه با کیفیت و رعایت حقوق فرش‌بافان از دغدغه‌های اصلی شرکت فرش استان است نسبت به خروج فرش‌های موزه‌ای از استان که بخشی از هویت و فرهنگ مردم کردستان هستند نیز هشدار داد و خواستار توجه بیشتر مسئولان استان به این موضوع شد.

احترامی در پایان خواستار توجه بیشتر به ظرفیت‌های مرکز ملی فرش ایران در جهت کمک به صنعت فرش استان و استفاده از تسهیلات اعطایی این مرکز شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید