تامین مواد اولیه، مشکل فرش بافان همدانی است

 p_rugart_0056رئیس اداره فرش همدان:
تامین مواد اولیه، مشکل فرش بافان همدانی است
خبرگزاری تسنیم: رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان با اشاره به خلا وجود تجار سرمایه‌گذار فرش در همدان گفت: عدم وجود مراکز تامین و توزیع مواد اولیه از مشکلات فرش بافان همدانی است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان و به نقل از روابط عمومی صنعت ،معدن و تجارت همدان احمد علی‌بابایی در جمع خبرنگاران با اشاره به ظرفیت بالای هنر صنعت فرش در استان ، از فعالیت ۴۹ هزار و ۲۰۵ بافنده در سطح استان خبر داد و اظهار کرد: از این تعداد ۱۹ درصد آن‌ها معادل ۹ هزار و ۳۸۳ نفر مرد و ۸۱ درصد معادل ۳۹ هزار و ۸۲۲ نفر زن هستند.

وی تعداد فروشندگان فرش دستباف را ۱۵۱ نفر خواند و گفت: تعداد طراحان و نقاشان فرش دستباف در استان نیز در حال حاضر ۳۸ نفر است.

رئیس اداره فرش صنعت، معدن و تجارت همدان با اشاره به اینکه تعداد کل بیمه‌شدگان قالیباف ۱۸ هزار و ۹۴۴ نفر است، تصریح کرد: تعداد بازرسی‌های انجام شده از بیمه‌های قالیبافی یک‌هزار و ۲۰۲ مورد و تعداد اخطار ۱۲۱ مورد بوده است.

معرفی ۳۴۰۰ نفر برای اخذ تسهیلات

وی گفت : تعداد افراد معرفی شده  برای لغو قرارداد بیمه ۱۳ مورد، تعداد مجوز مشاغل خانگی صادر شده ۱۰ هزار و ۳۴۹ فقره، تعداد متقاضیان معرفی شده برای تسهیلات سه هزار و ۴۰۰ نفر می باشد.

علی‌بابایی با بیان اینکه تعداد دوره‌های آموزشی برگزار شده ۳۵۸ دوره معادل یک میلیون و ۹۷۳ هزار و ۶۷۶ نفرساعت بوده است، تاکید کرد: تعداد فراگیران آموزش قالیبافی نیز ۱۴ هزار و ۳۰۲ مورد بوده است.

وی با اشاره به تعداد مجوزهای پشتیبان برای واحدهای متمرکز و غیرمتمرکز در سطح استان، تعداد آن را ۲۴ فقره دانست و بیان کرد: استان همدان در بین استان‌های دارای ظرفیت فرشبافی، رتبه هفتم را دارد این جایگاه را قابل قبول برشمرد.

رئیس اداره فرش همدان با اشاره به برگزاری نمایشگاه فرش دستباف و همچنین جشنواره فروش فرش طی هر سال در استان گفت: سال گذشته در جریان برگزاری نمایشگاه فرش دستباف، ۳۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان فروش داشتیم که ۴۵ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

ضرورت جذب سرمایه‌گذار در بخش فرش

بابایی گفت: تعداد مشارکت‌کنندگان در این نمایشگاه در سال گذشته ۹ درصد نسبت به سال ۹۱ افزایش داشت به طوری که از استان‌های مختلفی شاهد حضور در آن بودیم.

علی‌بابایی برگزاری نمایشگاه‌های فرش در سطح استان را منوط به کسب مجوز از صنعت، معدن و تجارت دانست و تاکید کرد: تاریخ برگزاری آن نیز باید با نظر این سازمان باشد.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر چرایی صدور مجوز برای برگزاری نمایشگاه‌های فرش همزمان با برگزاری نمایشگاه فرش این سازمان طی سال گذشته گفت: از آن جا که در آن مقطع، رئیس سازمان به تازگی مسئولیت را برعهده گرفته بود و در جریان مقررات نمایشگاهی و دستورالعمل نبود برخی از این وضعیت استفاده کرده و نسبت به برگزاری نمایشگاه همزمان اقدام کردند.

رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان با اشاره به اینکه دیگر چنین اتفاقی رخ نخواهد داد، ادامه داد: البته یک امتیاز از برگزارکنندگان این نمایشگاه گرفته شد و آن هم دادن غرفه رایگان به فروشندگان استان بود.

عدم وجود مرکز تامین و توزیع مواد اولیه در همدان

وی ادامه داد: این موضوع نیز باید مورد توجه باشد که مدیرعامل وقت نمایشگاه بین‌المللی استان بنا به درخواست فعالان فرش این نمایشگاه را برگزار کرده بود تا بازخورد آن در نیمه دوم سال را بررسی کند.

علی‌بابایی با اشاره به خلا وجود تجار سرمایه‌گذار فرش در استان، گفت: جذب سرمایه‌گذار زمینه را برای پیشرفت این بخش مهیا می‌کند.

وی از کاهش صادرات فرش استان به دیگر کشورها به خاطر تحریم خبر داد و افزود: از آن جا که صادرات در قطعات کوچک در استان جواب نمی‌داد، نسبت به صادرات از مرکز و سایر گمرکات اقدام شد که یکی از دلایل کاهش آمار صادرات از گمرک استان در بخش فرش، مربوط به این موضوع بوده است.

رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان عدم وجود مرکز تامین و توزیع مواد اولیه در استان را حلقه مفقوده بخش فرش عنوان کرد و گفت: خلا شرکت مادرتخصصی مواد اولیه نه تنها در استان که در سطح کشور مشهود است.

وی از ثبت ملی پنج نقشه فرش همدان خبر داد و با بیان اینکه قصد داریم یک هیئت از طراحان را به ایتالیا اعزام کنیم، تصریح کرد: تمام کارهای مقدماتی در این زمینه انجام شده است.

دیدگاهتان را بنویسید