تخریب ستون اصلی راسته فرش فروشان بازار تاریخی خوی

rugart.org_0007ستون اصلی ورودیه بازار خوی در بخش راسته فرش فروشان تخریب و به جاي آن درب و پنجره نصب شده است.
به گزارش پایگاه علمی پژوهشی فرش ایران [www.rugart.org] ،به نقل از باشگاه خبرنگاران ، راسته فرش فروشان بازار تاریخی خوی یکی از زیباترین راسته هایی می باشد که هنوز صنوف فرش فروشی را در خود حفظ کرده است، اما متاسفانه ستون اصلی ورودیه این راسته بازار از طرف خیابان طالقانی به کلی تخریب و به جای آن اقدام به نصب پنجره و درب از طرف بازار شده است که قبلا وجود نداشت.

صورت جلسه شورای فنی سازمان میراث فرهنگی آذربایجان غربی مورخه ۰۶/۰۸/۸۷ تخریب ستون راسته فرش فروشان بازار خوی را مغایر را با مسائل بازار تاریخی دانسته و نصب هرگونه درب و پنجره را به داخل راسته بازار فرش فروشان ممنوع اعلام کرده است و تاکید به ضرورت بر اعاده وضع به حالت سابق را کرده است.

همچنین طبق نظر شورای فنی سازمان میراث فرهنگی استان با توجه به سوابق موضوع و عدم مشاهده هرگونه درب به زیرزمین و بازار بعد از ثبت بازار در فهرست آثار ملی کشور می بایستی این درب و پنجره برچیده شود. اما درست بعد از ۵۰ روز همان شورای فنی استان آذربایجان غربی دست افراد را برای برچیدن ستون بازار راسته فرش فروشان باز گذاشته است.

هر رهگذر و علاقمند به تاریخ و فرهنگ و تمدن کشور با یک نگاه به این وضعیت که ستون روبروی آن سالم و دست نخورده باقی مانده است، می تواند به خوبی این تضاد و ناهمگونی را در ورودیه بازار مشاهده کند.

حال سوال اینجاست که چرا بازار تاریخی که نشان تمدن و شناسنامه شهر خوی محسوب می شود، به آسانی تخریب و تغییر هویت داده می شود و آیا با این روند تغییر هویت بازار خوی که صنوف آن به صنوفی دیگری مانند زرگری تبدیل می شوند و تخریباتی که برای سودجویی و افزودن قیمت واحدهای تجاری صورت می گیرد بعد از چندسال وضعیت این بازار زیبای تاریخی به چه صورت در خواهد آمد؟ آیا برچیدن و تخریب ستون ورودیه بازار فرش فروشان به خاطر جلوگیری از خطر تخریب بازار بوده یا به خاطر سودجویی و بالابردن ارزش ریالی یک باب مغازه این تخریب صورت گرفته است؟

تاریخ بازار قدیمی خوی مربوط به دوره صفویان می باشد که این بازار سرپوشیده از زیباترین بازارهای سرپوشیده کشور و جهان محسوب می شود. این بازار در ضلع شرقی شهر خوی قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید