در اروپا فرش قشقایی رابیشترازداخل می‌شناسند

p_rugart_0119در اروپا فرش قشقایی رابیشترازداخل می‌شناسندنبود نیروی انسانی اصیل باعث فنا شدن این هنر شده است
فاطمه محمدی کشکولی،هنرمندبافته های داری در گفت‌وگو باما:در اروپا فرش قشقایی به خوبی مورد توجه و شناخت افرادی که از این هنر با ارزش اطلاعات لازم را دارند قرار می‌گیرد.
بافته های داری در روش سنتی به دلیل نبود بافنده های قدیمی وبالا رفتن هزینه مواد لازم به خصوص نخ رو به افول و انقراض است.در این زمینه نبود بازار فروش کالا هم مزید بر این علت است.این ها گفته های این هنرمند حوزه بافته های داری از صنایع دستی است.  

کمی از هنر اصیل بافته های داری برایمان بگویید؟

در این هنر از ابزار الات مثل چاقو، شانه، چوب های محکمی که در طرفین طرح بافته شده قرار می گیرد. البته گذشته در کارگاه های سنتی از چوب استفاده می‌شد، اما امروزه از دارآهن استفاده می‌شود. موارد مورد نیاز این هنر هم نخ پنبه، پشم گوسفند و … است. بافته ها به دو صورت ایستاده و یا بر روی زمین به صورت افقی بافته می‌شوند در اغلب عشایر سیار که دائم در حال حمل و نقل وسایل خود هستند، این هنر را روی زمین می‌بافتند که تغییر و جابه جایی به راحتی و سهولت انجام گیرد. هنگامی که در یک بافته از پشم گوسفند استفاده می‌شود. ابتدا پشم را می‌شوییم بگونه‌ای که یک دست و جدا شده ازهم شوند. بعد آن را می‌تانیم بعد از تابیده شدن نخ آن را می‌ریسند و بعد از ریسیدن نخ آن را رنگ می‌کنند. پس ازمراحل مختلف از این نخ طبیعی به دست آمده گلیم و یا قالی مورد نظر را با طرح های مختلف که رنگ آمیزی شادی هم دارند، می‌بافند. البته این روش سنتی بافته های داری است، که در حال حاضر رو به فراموشی واز بین رفتن می‌رود. چون درحال حاضر درکارخانه‌ها به صورت صنعتی نخ ریسیده شده و رنگ شده همراه با تکنولوژی مورد استفاده هنرمند قرار می‌گیرد. در روش سنتی مشکلات و سختی‌های زیادی وجود دارد. از سوی این‌کار دیگر صبر وحوصله زیادی را می‌طلبد. هم اکنون بافند خوب و قدیمی کم شده و نیروی انسانی که بخواهد در این زمینه به صورت سنتی و تخصصی کار کند، چندان مورد استقبال قشر جوان قرار نمی‌گیرد. بافته هایی مانند گلیم و قالی که هر دو از هنرهای این حوزه هستند، نحوه بافتن هر کدام با دیگری متفاوت است. بافتن یک گلیم زمان کمتری به نسبت یک قالی قشقایی می‌برد. اما قالی قشقایی به دلیل استحکام و رنگ‌های اصیل و شادی که در آن‌ها بکار می‌رود.این رنگ های اصیل و خالص هستند و  کیفیت و کارایی بی‌نظیری هم دارند و دارای ارزش بسیار زیادی هستند.همچنین هر چقدر مورد استفاده بیشتر قرار گیرند ارزش آن بیشتر می شود.

چه شد که وارد این هنر شدید؟

ما از خانواده های ایلات قشقایی هستیم و این هنر به صورت موروثی در خانواده ما وجود دارد. همه خانواده من در این هنر فعالیت دارند. البته این هنر با پیشرفت تکنولوژی و مدرن شدن همه چیز روبه رو فراموش می‌رود. کم کم این هنر جایگاه خودش را به فرش ها و زیراندازهای صنعتی می‌دهد. علت اصلی افول این هنر در میان مردم عبارت است از:  ۱- نبود بافنده های اصل و قدیمی این حوزه ۲- بالا رفتن هزینه موارد لازم به خصوص نخ ۳- کم شدن بازار فروش این کالای دست بافت. زیرا ابزار مورد استفاده قرار گرفته به سختی تهیه می‌شود. در نتیجه فروش آن روی قیمت تولید تاثیرمی‌گذارد. پس مشتری ترجیح می‌دهد که از فرش ها و بافته های ماشینی استفاده کند دیگر این‌که اکنون عشایر رو به اسکان و سکونت در یک جا سوق داده می‌شوند. کم کم پرورش و تولید دام به فراموشی سپرده می‌شود. زمانی هم که دام نباشد تولید چنین هنرهای سنتی و دستی هم از بین خواهد رفت.

استقبال مردم از این هنر قدیمی و اصیل ایرانی چگونه است؟

این هنر مشتریان و علاقمندان خاص خود را دارد. کسانی این کالاهای بافته شده را می‌خرند که به خوبی از مصارف و ارزش آن آگاهی و شناخت دارند. در اروپا فرش قشقایی به خوبی مورد توجه و شناخت افرادی که از این هنر با ارزش اطلاعات لازم را دارند قرار می‌گیرد. زیرا آن‌ها از کیفیت و استقامت استحکام این هنر به خوبی آگاهند. ارزش و قیمت یک گلیم و به خصوص قالی قشقایی در اندازه کوچک در حال حاضر به نسبت دو، سه سال پیش حدود ۳ برابر شده است. در داخل هم از شهرهای بزرگی مثل تهران، شیراز، اصفهان و … تاجرانی که این کالا را به خوبی می شناسند و از کیفیت و کارآیی آن آگاهی دارند همیشه مشتریان ثابت آن هستند. یکی از امتیازات این بافته ها به خصوصی قالبی قشقایی این است که هر چقدر مورد استفاده و مصرف قرار گیرد بر ارزش آن افزوده می شود و همانند طلا هیچ گاه از قیمت و بهاء آن کاسته نمی شود.

گفت‌وگو: طوبا قنبرزمانی/ برنا

دیدگاهتان را بنویسید