رشد ۱۱ درصدی صادرات فرش در خراسان رضوی

p_rugart_0024رشد ۱۱ درصدي صادرات فرش در خراسان رضوی، برگزاري يازدهمين نمايشگاه هتلداري، گردشگري و صنايع دستي و صنايع وابسته در مشهد و ورود بيش از ۹ ميليون مسافر از ابتداي تابستان به مشهد از عناوین سه خبر اقتصادی خراسان رضوی است.
به گزارش پایگاه علمی پژوهشی فرش ایران [www.rugart.org] به نقل از  خبرگزاری مهر ، رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوي گفت: طي سه ماهه اول سال جاري ، صادرات فرش استان۱۱ درصد رشد وزني و ۸ درصد رشد ارزشي نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است.

ناصر فخرموحدي با بيان اينكه طي سه ماهه نخست سال امسال، ۲ هزار و ۲۷۹ تن فرش به ارزش۱۵٫۵ ميليون دلار از استان صادر شده است، اظهار کرد: اين ميزان صادرات فرش، شامل ۷ تن فرش دستباف به ارزش ۴۰۵ هزار دلار و مابقي، فرش ماشيني به ارزش ۱۵ ميليون دلار بوده است.

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوي با اشاره به اينكه طي سال ۹۱ نيز ۷۱ ميليون و ۹۶۳ هزار دلار فرش ماشيني و دستباف از استان صادر شده است، افزود: در اين مدت ۷ هزار و ۷۹۷ تن انواع فرش ماشيني و دستباف از استان صادر شده است كه بيش از ۷ هزار و ۷۰۰ تن آن مربوط به فرش ماشيني با ارزشي بالغ بر ۷۰ ميليون دلار بوده است.

فخر موحدی به توليد سالانه ۶۰۰ هزار متر مربع فرش دستباف در استان اشاره كرد و افزود: به طور متوسط در هر كارگاه غير متمركز بين ۲۰ تا ۴۰ نفر بافنده با مديريت متمركز مشغول به كار مي شوند و تلاش ما بر اين است كه كارگاههاي متمركز و مجتمع هاي بزرگ قالي بافي را در سطح استان رونق دهيم.

وی با اشاره به رونق اتحاديه‌ها، تعاوني‌ها و ايجاد ۴۵۰ كارگاه متمركز و غير‌متمركز در استان خراسان رضوی، گفت: كارگاه‌هاي متمركز مي‌توانند در توليد فرش صادراتي و تأمين تقاضاهاي مشتريان موثر بوده و از توليد فله اي جلوگيري نمايند و سفارش پذيري و توليد هدفمند را محقق کند.

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوي تعداد بيمه شدگان فعال حوزه فرش دستباف استان را بالغ بر ۲۴ هزار نفر برشمرد و افزود: مركز ملي فرش، طي ۵ سال گذشته مشكل بيمه بافندگان را حل كرده است و كساني كه واجد شرايط بيمه اجتماعي قالي بافان باشند مي توانند با مراجعه به ادارات صنعت، معدن و تجارت، نسبت به انجام بيمه اقدام کند.

دیدگاهتان را بنویسید