سلیقه یابی در بازارهای خارجی برای توسعه صادرات فرش دستباف ضروری است

p_rugart_0115تبريز- رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربايجان شرقي گفت: بايد توليدكنندگان و صادركنندگان فرش با سليقه يابي و بازاريابي در كشورهاي اروپايي و حوزه خليج فارس زمينه صادرات بيشتر اين هنر – صنعت را فراهم كنند.
محمدجعفر عظمايي روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: با وجود ايجاد بازار رقابتي براي تمام كالاها و دغدغه هاي مربوط به جهان صنعتي، فرش ايران همچنان از جايگاه ويژه ‌اي برخوردار بوده و آوازه ‌اي جهاني دارد.
وي هنر- صنعت فرش دستباف را سفير فرهنگي، هنري و تجاري ايران به جامعه جهاني عنوان و اضافه كرد: فرش در دنيا به عنوان نماد فرهنگ و هنر ايرانيان محسوب شده و با وجود تحريم هاي يك جانبه غرب، قسمت عمده اي از صادرات غيرنفتي كشور را به خود اختصاص داده است.
عظمايي هنر فرش را واسطه بين اقتصاد و فرهنگ ايران دانست و گفت: در عصري كه تجهيزات ديجيتالي قدرت غالب جامعه را به خود اختصاص مي دهد براي آرامش روحي و تلطيف احساسات انسان نياز به ابزاري هنري و فرهنگي است كه اين موضوع با شكوه نقش و نگار و زيبايي هاي فرش دستبافت به دست مي آيد.
وي با بيان اينكه آذربايجان شرقي داراي رتبه هفت كشور در صادرات غير نفتي است افزود: بررسي تركيب كالاهاي صادراتي كشور نشان مي دهد كه گروه فرش و صنايع دستي با ارزشي حدود ۲۱۲ ميليون دلار، سهم ۱۰ درصدي صادرات را در سال گذشته به خود اختصاص داده است.

دیدگاهتان را بنویسید