سیر نزولی تولید فرش در ورزقان

rugart_00071سیر نزولی تولید فرش در ورزقان
فرماندار ورزقان گفت: با وجود اینکه ۱۰هزار نفر در ورزقان و روستاهای تابعه مشغول قالیبافی هستند، اما به علت عدم ساماندهی مناسب و توجه نکردن به نیازهای آنها تولید فرش در سال‌های اخیر در شهرستان ورزقان سیر نزولی داشته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی آذربایجان‌شرقی، «محرم فروغی‌شجاعی» در حاشیه‌ی بازدید از چند کارگاه قالیبافی سنتی در روستای کاسین که توسط بانوان اداره می‌شود، یکی از مشکلات فرشبافان این شهرستان را نبود اتحادیه برشمرد و افزود: نبود اتحادیه سبب شده قالیبافان از هر نوع آموزش فنی و یا دریافت تسهیلات و مهارت‌های لازم برخوردار نباشند.

وی گفت: از این تعداد قالیباف در شهرستان فقط ۴۰۰ نفر بیمه هستند و در سال ۱۳۹۰، ۷۰ نفر از آنها توانستند از تسهیلات مشاغل خانگی استفاده کنند.

فرماندار ورزقان عدم توانایی مالی در خرید مواد اولیه و تجهیز دار قالی، تخریب محل کار و از میان رفتن بیشتر دارقالی در زلزله‌ی پارسال، بهره‌مند نبودن از آموزش‌های لازم و آگاه نبودن از وضعیت بازار خرید و فروش و حاکم بودن واسطه‌ها در میان تولیدکنندگان فرش سبب شده این صنعت نتواند جایگاه خود را پیدا کند.

براساس این گزارش، صنایع‌دستی شهرستان قالیبافی، گلیم‌بافی، ورنی، جاجیم‌بافی، جوراب‌بافی و سبدبافی هست که از میان فرش روستاهای الله لو، مهترلو، کاسین، جوراب‌بافی مهترلو و سبدبافی آستمال، جایگاه ویژه‌ای در گذشته داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید