طرح هر خانه یک دار قالی اجرا می‌شود

p_rugart_0027فرماندار شهرستان کوثر گفت: طرح هر خانه یک دار قالی در این شهرستان اجرا می‌شود تا بستر اشتغال مولد فراهم آید.

به گزارش پایگاه علمی پژوهشی فرش ایران [www.rugart.org] ،به نقل از خبرگزاری فارس از اردبیل، علیرضا حسینی عصر امروز در جریان بازدید از طرح‌های توسعه فرشبافی در کوثر اظهار داشت: ‌کارگاه‌های متعددی در این زمینه بیشتر با محوریت مناطق روستایی اجرایی و عملیاتی شده به طوریکه امیدواریم شعار هر خانه یک دار قالی را عملیاتی و اجرایی کنیم.

وی تصریح کرد: بیش از ۱۲۰ بافنده فرش در قالب تعاونی‌ها و کارگاه‌های تولیدی به تولید فرش در شهرستان کوثر مشغول هستند.

حسینی خاطر نشان کرد: ما تمام سعی خودمان را به کار گرفتیم تا در قالب مشاغل خانگی از بافندگان فرش حمایت لازم را داشته باشیم که انتظار می‌رود دستاورد آن ایجاد فرصت اشتغال مولد و دائمی باشد.

فرماندار شهرستان کوثر اضافه کرد: در حمایت از بافندگان فرش علاوه بر ارائه نقشه، طرح، تأمین مواد اولیه مرغوب و همچنین نظارت بر تولید فرش و توسعه کارگاه‌های فرشبافی در صدد برگزاری جشنواره فرش در منطقه هستیم که امیدواریم بتوانیم در این زمینه حرکت‌های مثبت و سازنده را انجام دهیم.

وی بیان کرد: تولید فرش یکی از بسترهای اشتغال پایدار مناطق روستایی و حتی شهری است که در ایجاد فرصت اشتغال نیز می‌تواند عاملی مؤثر باشد.

تشکیل تعاونی با هفت نفر و ایجاد اشتغال برای ۳۰۰ نفر بافنده فرش

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، اما در شهر قصابه مشگین‌شهر یک زن با اراده تعاونی فرشبافی را تشکیل داده که هر چند این تعاونی با هفت نفر کار خود را شروع کرده ولی امروز زمینه‌ساز اشتغال ۳۰۰ نفر در این شهر محروم شده است.

به گفته مدیرعامل تعاونی فرشبافان قصابه این تعاونی ۱۴ سال پیش تنها با عضوگیری هفت نفر فعالیتش را آغاز کرد و امروز موفق شده در مناطق مختلف روستایی زمینه اشتغال ۳۰۰ زن خانه‌دار را فراهم کند.

مریم میرزایی افزود: ما با تدارک و تهیه نقشه، طرح،‌ رنگ‌ریزی و همچنین تهیه دار و دیگر امکانات و مواد مرغوب سعی داریم زنان و دختران روستایی را به فعالیت بیشتر در فرشبافی ترغیب کنیم و با دادن ۳۰۰ هزار تومان دستمزد در هر ماه زمینه اشتغال و رغبت بیشتر به تولید را فراهم کردیم.

وی تصریح کرد: در این تعاونی‌ها دانش‌آموزان نیز اوقات فراغت خودشان را به فرشبافی اختصاص می‌دهند تا از ایام تابستان برای کسب درآمد و بهره‌گیری خانواده‌ها از دسترنج آنها فراهم آید.

میرزایی خاطر نشان کرد: بخشداری قصابه نیز در این زمینه آستین بالا زده و برای فعالان این بخش و فرشبافان در قالب تسهیلات مشاغل خانگی وام‌هایی را پرداخت می‌کند تا زمینه اشتغال پایدار آنها فراهم آید.

دیدگاهتان را بنویسید