فرش ایرانی، سرمایه همیشه زنده

p_rugart_0110با فرهنگ‌سازي مي‌توان مردم را به سمت خريد فرش دستبافت سوق داد
فرش ايراني، سرمايه هميشه زنده

مهرداد اكبري كار‌شناس فرش در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران گفت: كيفيت و ظرافت فرش ايراني در سراسر دنيا معروف است و اين كالاي بااهميت و ارزآور به ثبات مديريت و تعيين افراد كاردان و كارآمد نياز دارد.
وي افزود: عرصه فرش ايراني به كار اساسي و آكادميك و تلفيقي از سنت و تجربه نياز دارد و با استفاده از تجربيات تجاري تاجران موفق كه به صادرات خوبي دست يافته‌اند و آشنا در حوزه بازار هستند در كنار مديران اقتصاددانان و مهندسان طراح مي‌توان در عرصه فرش موفق شد.
شناخت بازارهاي جهاني، توانايي ارتباط با مشتري و بخش سفارش‌پذيري از ابزارهاي مهم اقتصادي محسوب مي‌شود. اين كار‌شناس فرش تصريح كرد: بخش اقتصادي فرش پيچيده است و كار‌شناس هنري و اقتصادي مي‌طلبد و توجه به بازار و نظر كار‌شناسان براي حفظ جايگاه فرش لازم است.
فرش ايران با كيفيت خوب زنده است و در سراسر دنيا فرش ايراني با نماد فرش دستباف شناخته شده و اين كيفيت و هنر سبب شده فرش در محور نمونه‌برداري قرار بگيرد.
اكبري افزود: رقيبان ما در حوزه كيفيت توانايي رقابت ندارند ولي بخش كميت رقابتي است زيرا نيروي كار در داخل گران است و ميزان توليد پايي در حالي كه ارزان بودن نيروي كار در ساير كشور‌ها راهي براي افزايش توليد ايجاد كرده است.
فرش باكيفيت براي بافنده گران تمام مي‌شود و ما با فرهنگ‌سازي توانايي ايجاد بازار و بهبود وضعيت، را داريم زيرا با تغيير فرهنگ و سوق دادن مردم به خريد فرش به جاي ارز و سكه مي‌توان از توليد‌كننده حمايت كرد.
اين كار‌شناس فرش افزود: انتخاب مديران مناسب براي مركز ملي فرش و اتحاديه فرش باعث دلگرمي توليدكنندگان است. افراد باسابقه و متخصص كه بازي صادرات را بدانند با ثبات مديريت و برنامه‌ريزي به مقصود مي‌رسند.
كشور افغانستان با توليد انبوه و نيروي انساني ارزانقيمت به بازارهاي جهاني دست پيدا كرده و روند رو به رشد دارد.
اكبري افزود: استفاده از فارغ‌التحصيلان فرش يكي از فاكتورهاي اصلي محسوب مي‌شود و در حال حاضر سالانه تعداد زيادي در اين رشته تحصيل مي‌كنند. شناخت سليقه بازارهاي خارجي حائزاهميت است و در حوزه صادرات به كار‌شناسان و روانشناسان مجرب نياز داريم. فرش به عنوان يك سرمايه هميشه زنده به عنوان يك ميراث ارزشمند به دست ما رسيده و ما بايد با ثبات مديريت به مثبت كردن رشد صادرات و استفاده داخلي نگاه كنيم.
اقتصاد فرش همواره مورد توجه ملت‌ها قرار داشته و در حال حاضر اهميت بيشتري پيدا كرده و بخش خصوصي با حمايت‌هاي قانوني و مديريتي به جايگاه اصلي اين كالاي ارزشمند دست پيدا خواهد كرد.

دیدگاهتان را بنویسید