فرش دستباف به کالایی لوکس تبدیل شده است

rugart.org_0010یک طراح فرش گفت: در حال حاضر خرید فرش دستباف جنبه تفنی پیدا کرده است و دیگر یک احتیاج مبرم نیست.

به گزارش پایگاه علمی پژوهشی فرش ایران [www.rugart.org] ، عزت‌الله ابراهیمی در گفت‌و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه مرکزی، اظهارکرد: فرش اراک در دوره قاجاریه رونق بسیاری داشت به طوری که مورد استقبال اروپاییان قرار گرفت بر این اساس کمپانی‌های اروپایی و امریکایی برای تولید و صادرات فرش در اراک تجارت خانه به راه انداختند به همین ترتیب روز به روز به رونق فرش اراک اضافه شد.

وی تصریح کرد: این روند ادامه داشت تا در دوران انقلاب و بروز جنگ تحمیلی بازار فرش دستباف رونق خود را از دست داد و بیگانگان بازار را از دست ایران گرفتند.

ابراهیمی بی‌ارزش شدن پول ایران را از جمله عوامل از دست رفتن رونق فرش دستباف عنوان کرد و افزود: کم ارزش شدن پول ایران باعث شد فرش گران تمام شود، بنابراین فرش ایران وقتی به اروپا می‌رود نمی‌تواند از نظر قیمت با فرش کشورهای دیگر حتی پاکستان، افغانستان و چین رقابت کند.

این طراح برجسته فرش دستباف اراک خاطرنشان کرد: فرش دستباف به یک کالای تفننی و لوکس تبدیل شده و بخش بازرگانی را از دست داده است.

وی با ابراز نا امیدی در خصوص بازگشت فرش دستباف به بازار رقابتی گفت: دست در این صنعت زیاد شده است، زمانی فرش در انحصار ایران بود، اما کم کم ترکیه، بلغارستان و در زمان انقلاب هند و پاکستان و افغانستان به این بازار وارد شدند و اکنون ایران دیگر تولید کننده منحصر بفرد نیست به طوری که با کپی برداری از طرح و نقشه‌های ایران بازار را از دست ما گرفته‌اند.

این هنرمند اراکی یادآور شد: فرش دستباف جایگاه واقعی خود را از دست داده است. زمانی این صنعت بزرگ‌ترین صادرات کشور بود ولی امروز دیگر نمی‌توان همانند گذشته به بازار رقابتی این کالا وارد شد.

دیدگاهتان را بنویسید