قالی کرمان ؛ گرانترین فرش دنیا

rugart.org_0030این فرش نه از ابریشم خالص است و نه سنگ های گرانبها در آن به کار رفته است ،‌تنها علت قیمت بالای آن طرح متفاوت و قدمت آن است.

به گزارش پایگاه علمی پژوهشی فرش ایران [www.rugart.org] ،به نقل ازبازار خبر، قیمت قالی و قالیچه با توجه به طرح ، بافت ، الیاف و قدمت آن متفاوت است. همچنین کاربرد انواع الیاف گرانبها همچون ابریشم ، سنگهای قیمتی و مروارید می تواند قیمت آن را تغییر دهد. برخی از فرش ها می تواند به عنوان کفپوش مورد استفاده قرار بگیرند ولی انواع عتیقه آن کاربرد تزئینی و سرمایه دارند.
فرش های عتیقه متعددی در سراسر جهان وجود دارند که اکثر آن ها در شهرهای معروف ایران همچون تبریز و کاشان بافته شده اند اما در حال حاضر گرانترین فرش جهان متعلق به قرن ۱۷ میلادی است که در شهر کرمان بافته شده است. این فرش که نام «گلدان» (Vase) بر آن نهاده شده ۵٫ ۳ متر در ۵ . ۱ متر است و در حراجی اخیر انگلستان ۳۳ میلیون و ۷۶۵ هزار دلار فروخته شده است.
این فرش نه از ابریشم خالص است و نه سنگهای گرانبها در آن به کار رفته است ،‌تنها علت قیمت بالای آن طرح متفاوت و قدمت آن است.
فرش «گلدان» با این قیمت ، رکورد قیمت فرش ابریشم ایرانی ۵۰۰ ساله (۵ . ۴ میلیون دلار) و فرش مرواریدی «بارودا» هندوستان (۵ میلیون دلار) را شکست.

دیدگاهتان را بنویسید