مواد اولیه نامرغوب تهدیدی برای بازار فرش خراسان شمالی است

عبدالله احراری
عبدالله احراری

عضو انجمن علمی فرش ایران:
مواد اولیه نامرغوب تهدیدی برای بازار فرش خراسان شمالی است
به گزارش پایگاه علمی پژوهشی فرش ایران [www.rugart.org] ،به نقل از خبرگزاری تسنیم: عضو انجمن علمی فرش ایران گفت: مواد اولیه نامرغوب وارد عرصه تولید فرش دستباف شده و اگر این روند ادامه یابد استفاده از این مواد اولیه نامرغوب می تواند موقعیت فرش استان را به خطر بیندازد.

عبدالله احراری در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در بجنورد اظهار کرد: متاسفانه تشکل های صنفی و متولی فرش در قبال این مشکل و معضل برنامه اجرایی خاصی ندارند.

وی درباره اهمیت استفاده از مواد اولیه مرغوب در تولید فرش افزود: نسبت قیمت مواد اولیه مصرفی در یک فرش یا گلیم به کل قیمت تمام شده بین ۱۰ تا ۲۵ درصد است که اگر تولید کننده فرش متوجه نقش و اهمیت مواد اولیه مرغوب در فرش باشد به یقین از مواد اولیه نامرغوب استفاده نمی کند.

خراسان شمالی وارد کننده ای که پتانسیل تولید دارد

مدیرعامل شرکت فنی مهندسی پویندگان قالی خراسان شمالی گلایه کرد: با وجود پتانسیل های موجود در خراسان شمالی، بخش زیادی از مواد اولیه مورد نیاز فرش این استان از سایر استان ها تامین می شود.

وی تصریح کرد: بیشتر مواد اولیه مورد نیاز قالیبافی و گلیم بافی استان از کارخانه و کارگاه های پشم ریسی استان های اصفهان، یزد و خراسان رضوی خریداری و توسط کارگاه های رنگرزی همان استان ها و یا حتی در استان گلستان رنگرزی و سپس برای مصرف در قالیبافی استان به خراسان شمالی منتقل می شود.

عضو انجمن علمی فرش ایران با اشاره به وجود پتانسیل های بالقوه استان در خصوص تولید پشم، ابریشم و پنبه و نیز وجود سه کارگاه رنگرزی در بجنورد گفت: بخشی از پشم تولیدی استان به صورت دستریس در قالی کردی و ترکمنی استفاده می شود اما بخش بزرگ آن  برای تبدیل به خامه قالیبافی به خارج از استان  منتقل می شود.

سرمایه گذاری در رنگرزی یک کار اقصادی

احراری اضافه کرد: از سه کارگاه رنگرزی استان که در شهرستان بجنورد قرار دارد یک مورد به طور کامل تعطیل و دو مورد دیگر نیمه فعال هستند و در این وضعیت در استان دست کم  به یک واحد رنگرزی نیمه صنعتی برای تهیه خامه رنگی مرغوب نیاز  است.

وی افزود: این امر یک ظرفیت برای سرمایه گذاری به شمار می رود و سرمایه گذاری شخص حقیقی یا حقوقی در این زمینه مقرون به صرفه خواهد بود و به سود منطقی خواهد رسید و علاوه بر آن این سرمایه گذاری برای رونق صنعت فرش استان نیز مفید است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید