موزة تخصصی فرش آستان قدس رضوی، در دنیا منحصر به فرد است

rugart.org_person_parhamبه گزارش پایگاه علمی پژوهشی فرش ایران [www.rugart.org] ،به نقل از قدس آنلاین :پژوهشگر و نویسندة بین‌المللی در حوزة فرش ایران و عضو کنفرانس جهانی «فرش‌شناسان مشرق‌زمین» (ICOC): «موزة تخصصی فرش آستان قدس رضوی، از نظر آثار، ساختمان و تجهیزات، در دنیا منحصر به فرد است».

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، در نشست علمی با عنوان «معرفی مهم‌ترین فرش‌های دورة صفوی» که با حضور کارشناسان موزة آستان قدس رضوی برگزار شد، دکتر سیروس پرهام، پژوهشگر و نویسندة بین‌المللی در حوزة فرش ایران و عضو کنفرانس جهانی «فرش‌شناسان مشرق‌زمین» (ICOC) به بیان تاریخچة مهم‌ترین فرش‌های دورة صفوی پرداخت و گفت: «عصر صفوی را عصر زرین فرش‌های ایرانی خوانده‌اند و به‌حق هم همین‌طور است؛ چرا که آثاری مربوط به پیش از این دوره باقی نمانده است که در مورد آن‌ها قضاوت کنیم و در دوره‌های پس از آن هم، هنر فرش‌بافی هیچ‌گاه به این اوج نرسیده است».
دکتر سیروس پرهام خاطرنشان کرد: «خوشبختانه در دورة صفوی، فرش‌های باارزش و باعظمتی بافته شده و خوشبختانه تعداد زیادی از آن‌ها باقی مانده است».
وی اظهار داشت: «برای من بسیار مسرّت‌بخش است که پس از چندین سال انتظار برای گشایش موزة فرش آستان قدس رضوی، توانستم از این موزه بازدید کنم و بسیار تحت تأثیر قرار بگیرم».

rugart.org_person_parham

دکتر پرهام با بیان این که این گنجینة مهمی که در آستان قدس رضوی افتتاح شده و به نمایش عمومی رسیده است، باعث سرافرازی همة دوستداران هنر است، افزود: «موزة تخصصی فرش آستان قدس رضوی، از نظر آثار، نسبت به موزه‌های تخصصی فرش در دنیا، مانندِ موزة منسوجات واشنگتن در آمریکا، موزة فرش باکو و موزة فرش استانبول، منحصر به فرد است. از لحاظ ساختمان و تجهیزات نیز پیشرفته‌ترین موزه در دنیاست».
گفتنی است که موزة تخصصی فرش آستان قدس رضوی، با ۶۶۰۰ متر مربع زیربنا، دارای تجهیزات مدرن و پیشرفته، فضاهای خاص نمایشی، اداری، کارگاه مرمّت و ۶۵۹ تخته فرش نفیس و تاریخی می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید