موزه فرش و آبگینه به نورپردازی ال ای دی تجهیز می شود

p_rugart_0087موزه فرش و آبگینه به نورپردازی ال ای دی تجهیز می شود

مسعود نصرتی مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان تهران از تجهیز موزه آبگینه و فرش به نورپردازی ال ای دی با اعتباری بالغ بر ۴۴۰ میلیون ریال خبرداد و افزود در نورپردازی این دو موزه با توجه به نوع کاربری ، اشیاء موجود در آن، قدمت تاریخی اشیاءو میزان نور طبیعی موجود، ضمن بررسی و انجام کار کارشناسی درانتخاب صحیح و اجرای اصول حفاظت فنی و مرمتی، اصول زیبایی شناسی نیز مورد توجه قرار گرفته است .

p_rugart_0087

وی مزایای استفاده از سیستم نورپردازی ال ای دی را کاهش گرما و مصرف انرژی کمتر، بازدهی بیشتر در نورپردازی ، قابلیت انعطاف پذیری و عمر بالای آن دانست.

شایان ذکر است موزه آبگینه موزه تخصصی شیشه و سفال است. بنایی که از آن به عنوان موزه استفاده می شود با زیربنای ۱۰۴۰ متر مربع با طرح هشت گوش در اواخر دوره قاجار به دستور احمد قوام (قوام السلطنه) ساخته شد و تا سال ۱۳۳۰ بعنوان محل سکونت و دفتر کار وی مورد استفاده بود.

این موزه در بیست و دوم بهمن ۱۳۵۹ با هدف گردآوری ، نگهداری ، پژوهش، نمایش و آموزش آثار شیشه ای و سفالین افتتاح شد و در سال ۱۳۷۷ این بنا در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید..همچنین مجموعه موزه فرش ایران شامل با ارزش‌ترین نمونه‌های قالی ایران از قرن نهم هجری تا دوره معاصر است.

این موزه در ۲۲ بهمن ۱۳۵۶ در دو طبقه ساخته شد. که طبقه اول آن محل نمایش دائمی ۱۵۰ قطعه فرش و طبقه دوم آن جهت برگزاری نمایشگاه های تخصصی و فصلی در نظر گرفته شده است .

دیدگاهتان را بنویسید