میوه و فرش افغانستان از طریق ایران به اروپا صادر می‌شود

VORWERK, E14, Standarchitekturسخنگوی وزارت بازرگانی افغانستان از تصمیم کشورش برای استفاده از بنادر ایران برای صادرات کالا به اروپا و هند خبر داد و گفت: ایران به افغانستان اجازه خواهد داد تا از بنادر خود کالاهایی مانند میوه و فرش به هند و سایر کشورها صادر کند.

به گزارش پایگاه علمی پژوهشی فرش ایران [www.rugart.org] ،به نقل از رویترز، افغانستان امیدوار است با انعقاد موافقتنامه ای با ایران، بتواند از یکی از بنادر این کشور برای توسعه صادرات کالا به اروپا و هند استفاده کند و وابستگی اش به بنادر پاکستان برای تجارت کالا را کاهش دهد.
به گفته سخنگوی وزارت بازرگانی و صنایع افغانستان، ایران به کشور محصور در خشکی افغانستان اجازه خواهد داد تا  از بنادر آن کالاهایی مانند میوه و فرش به هند و سایر کشور ها صادر کند.
وحیدالله قاضیخل به رویترز گفت: «ما می خواهیم به آسیای میانه و اروپا صادرات داشته باشیم، هند  نیز می خواهد از طریق یکی از بنادر ایران برای ارسال کالا به افغانستان استفاده کند.»
افغانستان در حال حاضر برای انجام بخش عمده ای از صادرات کالا از طریق دریا به بندر کراچی در پاکستان متکی است.
اما استفاده از بندر کراچی تجار را در برابر اختلافات سیاسی آمریکا و پاکستان آسیب پذیر می سازد. اختلافات کراچی و واشنگتن در طول سال های اخیر دست کم دو بار منجر به بسته شدن مرز این کشور با افغانستان شده است. مرز پاکستان و افغانستان علاوه بر مسیر تجارت کالا، مسیر انتقال تجهیزات نظامی آمریکا به افغانستان نیز هست.

قاضیخل افزود: «اگر روابط دولت پاکستان با آمریکا تیره شود، این بر فعالیت های تجاری ما تاثیر می گذارد.»
در آخرین مورد از بروز اختلال در ترانزیت کالا از طریق مرز پاکستان و افغانستان، شرکت های خصوصی حمل و نقل از انتقال کالاهای افغان به کراچی منع شدند و انتقال کانتینرهای حمل کالا حدود سه ماه به تاخیر افتاد.
وی افزود، این تاخیر در انتقال کالا نه تنها موجب فاسد شدن برخی کالاها نظیر تخم مرغ و گوشت شد، بلکه موجب تحمیل هزینه ۱۰ میلیون دلاری به شرکت های حمل و نقل بابت انبار کردن کانتینرهای تاخیری شد.
سخنگوی وزارت بازرگانی افغانستان همچنین گفت: «ما تمایل زیادی به صادرات کالا به کشورهای اروپایی و فعالیت در سایر زمینه ها داریم (که بنادر پاکستان مانع آن اند)»

دیدگاهتان را بنویسید