نوروز و بازار داغ قالی شویان / قیمت شستشوی یک فرش ۱۲ متری چند؟

p_rugart_0089قدیم ترها با نزدیک شدن به ایام پایانی سال بسیاری از افراد را می دیدیم که در اندک جایی از حیاط یا پشت بام خانه و در صورت دسترسی نداشتن به این دو به گوشه ای دنج از کوچه شان رفته و به صورت انفرادی و یا دسته جمعی با خانواد به شستشوی قالی و فرش هایشان می پرداختند. دست آخر هم با کمک هم فرش را به نقطه ای از پشت بام یا یک دیوار مناسب آویزان و آن را با دردسرهای مخصوص به خود خشک می کردند.

اما این روزها با آپارتمانی شدن منازل و همچنین بیماری های عجیب و غریب دیگر نه از آن کمر های سالم خبری است نه از آن مکانهای دنج برای شستشو و نه دیگر آن همه حس تعاون در خانواده!

این روزها با نزدیک شدن به پایان سال و بخصوص اسفند ماه دیگر بازار شستشوی فرش قالیشویان است که داغ می شود.

طبق گفته رئیس اتحادیه قالی‌شویان تعرفه مصوب امسال در هر مترمربع در واحد‌های درجه یک برای شست‌وشوی انواع فرش ماشینی ۲۹۰۰ تومان است. البته طبق گزارش خبرنگار اقتصاد ایران آنلاین، این نرخ ها در مناطق مختلف تهران متفاوت است به گونه ای که در یک مرکز قالیشویی در منطقه غرب تهران شستشوی هر متر فرش ماشینی متری ۱۴۰۰ تومان و هم چنین شستشوی یک دست مبل هشت نفره بدون تشک ۲۹ هزار تومان است. این در حالی است که در یک مرکز دیگر در شمال تهران این رقم به قیمت ۳۵۰۰ تومان و ۶۰ هزار تومان افزایش یافته است. البته این مبلغ به ازای هر تشک اضافه نیز۲۰۰۰ تومان افزایش می یابد.

بر این اساس هر مترمربع قیمت شست‌وشوی موکت معمولی در واحد‌های درجه یک ۱۰۵۰ تومان، شست‌وشوی موکت پرزدار و برجسته ۱۳۵۰ تومان، شست‌وشوی انواع فرش ماشینی ۲۹۰۰ تومان، شست‌وشوی فرش دستباف معمولی ۴۸۵۰ تومان، شست‌وشوی فرش دستباف روشن علاء ۵۳۵۰ تومان و شست‌وشوی فرش گل‌ابریشم و کرک دستباف ۸۱۰۰ تومان است.

گفتنی است کرایه رفت و برگشت فرش و قالی در سراسر تهران برای هر خانوار ۹۰۰۰ تومان است.

اقتصاد ایران آنلاین:

دیدگاهتان را بنویسید