هشتمین نمایشگاه فرش دستباف مشهد گشایش یافت

p_rugart_0100هشتمین نمایشگاه تخصصی فرش دستباف با حضور نمایندگانی از مرکز ملی فرش ایران، رئیس شرکت سهامی فرش ایران، روسای ادارات و سازمان‌های خراسان رضوی و تولیدکنندگان فرش سراسر کشور در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی مشهد افتتاح شد.
هشتمین نمایشگاه فرش دستباف مشهد گشایش یافت به گزارش پایگاه علمی پژوهشی فرش ایران [www.rugart.org] ،به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد، هادی مخملی در آیین گشایش هشتمین نمایشگاه تخصصی فرش دستباف گفت: عشایر، حضور پررنگ‌تری در نمایشگاه تخصصی فرش دارند.
وی افزود: وجه تمایز هشتمین نمایشگاه در مقایسه با نمایشگاه‌های گذشته، تقویت جنبه‌های صادراتی فرش دستباف، ارائه تولیدات عشایری استان و حضور بیشتر مشتریان خارجی است.
رئیس اتحادیه صنفی صادرکنندگان فرش دستباف خراسان رضوی ادامه داد: علاوه بر سیاست خاص برگزاری این نمایشگاه که تقویت جنبه‌های صادراتی فرش دستباف است، عرضه محصولات با طرح‌ها و نقشه‌های متنوع و بدیع نیز از اهداف برپایی نمایشگاه به شمار می‌رود.
وی اظهار داشت: برگزاری نمایشگاه زمینه خوبی را برای ارائه تولیدات برتر و جدید به‌ عنوان نماد فرش خراسان رضوی و متناسب با سلیقه مشتریان فراهم می‌آورد.
مخملی تصریح کرد: استقبال بازدیدکنندگان در هر دوره از برگزاری نمایشگاه در مقایسه با دوره قبل به‌طور درخور توجهی افزایش یافته و امسال نیز با توجه به تبلیغات گسترده انتظار می‌رود استقبال در روزهای آینده چشمگیر شود.
وی متذکر شد: تولیدکنندگان و فعالانی از استان‌های خراسان شمالی، خراسان جنوبی، اصفهان، قم، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، تهران و گلستان نیز محصولات خود را در هشتمین نمایشگاه فرش دستباف مشهد در معرض دید عموم قرار داده‌اند.
صادرات فرش با رکود همراه بوده است
رئیس هیئت‌‌ مدیره و مدیرعامل شرکت سهامی فرش ایران نیز در مراسم افتتاحیه هشتمین نمایشگاه بین‌المللی فرش دستباف مشهد گفت: برگزاری نمایشگاه تخصصی فرش به‌خصوص در استان‌ها زمینه خوبی را برای تولیدکنندگان و فعالان هنر و صنعت ایجاد کرده تا بتوانند فعالیت‌ها و اقدامات خود را در زمینه گسترش فرش به نمایش بگذارند.
محمدرضا عابدی اظهار داشت: صنعت فرش به دلیل شرایط اقتصادی کشور، نوسانات مختلفی داشته است به‌طوری‌که ما در سال گذشته فعالیت‌های گسترده و فروش خوبی داشته‌ایم و این به دلیل مناسب بودن قیمت‌ها، شرایط اقتصادی بازار و انگیزه مردم برای سرمایه‌گذاری در زمینه فرش بود.
وی افزود: امسال با توجه به شرایط اقتصادی و تورم، قیمت‌ها بالا رفت و بازار دچار رکود شد البته این روند در سال‌های متوالی قابل تکرار است اما با توجه به همراه بودن صنعت فرش با فرهنگ و هنر اصیل ایرانی، جای نگرانی وجود ندارد.
عابدی خاطرنشان کرد: در زمان رکود بازار، وظیفه دولت، حمایت از هنرمندان و تولیدکنندگان فرش از طریق پرداخت یارانه‌های غیرمستقیم است که ما امیداوریم با سیاست‌های دولت یازدهم در زمینه هدفمندکردن یارانه‌ها، به بافندگان و تولیدکنندگان که در زمینه فرش فعالیت دارند یارانه بیشتری پرداخت شود تا آن‌ها به این شغل علاقه بیشتری نشان دهند.
وی گفت: استان خراسان رضوی از مناطق بسیار مستعد برای تولید و صادرات فرش دستباف کشور به شمار می‌رود و ایجاد اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف در این استان موجب سر و سامان یافتن این تولیدات شده است.
عابدی در خصوص صادرات فرش گفت: با توجه به رکود اقتصادی که در کشور و جهان وجود دارد، در زمینه صادرات فرش ما با کاهش مواجه هستیم که از نظر ارزی بیش از ۱,۵ درصد و ارزشی ۳۴ درصد کاهش داشتیم و این نشان‌دهنده این است که صادرات فرش ما به همان میزان سال ۹۱ است اما ارزش‌ها در گمرک احراز نشده و این سبب شده است که فرش با قیمت کمتری صادر شود پس باید هرچه سریع‌تر نرخ‌گذاری‌ها اصلاح و قیمت‌های واقعی مشخص شود.
وی عنوان کرد: براساس تجزیه و تحلیل داده‌های آماری صادرات امسال، نزول و کاهش ۳۰ تا ۳۸ درصدی صادرات فقط در تبادلات با افغانستان و پاکستان ایجاد شده؛ اما از طرف دیگر صادرات به کشور روسیه ۱۳۲درصد و به عمان ۷۰ درصد رشد داشته است و توانسته‌ایم به بازارهای جدیدی دست پیدا کنیم.
عابدی افزود: مجتمع‌های قالی‌بافی نقش بسیار موثری در کیفیت و افزایش فرش دستباف دارند به همین دلیل مرکز ملی فرش تسهیلاتی بر مبنای متراژ مجتمع با همکاری بانک صنعت و معدن ایجاد کرده و در اختیار متقاضیان قرار داده است.
گفتنی است،‌ ۴۵۰ هزار نفر از بافندگان و تولیدکنندگان نیز تحت‌پوشش بیمه قالی‌بافی قرار گرفته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید