چاپ سوم کتاب «شناخت گلیم» روانه بازار نشر شد

p_rugart_0038چاپ سوم کتاب «شناخت گلیم» روانه بازار نشر شد
چاپ سوم کتاب «شناخت گلیم» اثر زهرا جزایری از سوی انتشارات سروش منتشر و راهی بازار نشر شد.
به گزارش پایگاه علمی پژوهشی فرش ایران [www.rugart.org] ،به نقل از خبرگزاری فارس: چاپ سوم کتاب «شناخت گلیم» روانه بازار نشر شد
به گزارش خبرگزاری فارس، این اثر به بررسی بافت گلیم و نقش‌ها و رنگ‌های متنوع انتخاب شده در آن می‌پردازد. گلیم صنعت دستی است که از آن به عنوان زیرانداز و پرده در چادرها و محل های عمومی نظیر قهوه­خانه­ها و نیز در تهیه لوازم زندگی و کار، مانند رختخواب­بند (چادرشب)، سجاده، خورجین، جوال دیوارهای چادر، جل اسب، پشتی، سفره و … استفاده می‌شود.

p_rugart_0038

بافت ساده این محصول دارای تنوع رنگی در مناطق مختلف است و نقوش گلیم نیز به دلیل تکنیک خاص بافت، بیشتر به صورت اشکال هندسی است. اختلاف شرایط اقلیمی در کوهستان، دشت و کویر در ایران و خصوصیات بافندگان و محیط بافت، سبب تنوع و گوناگونی بافت­های ایرانی از جمله گلیم شده است.
این اثر در پانزده فصل، تاریخچه گلیم ­بافی، ابزار گلیم­بافی، جدول رنگ­بندی بر اساس ترکیب رنگ­های طبیعی، رنگرزی پشم، چله­کشی، نقشة گلیم، دستگاه­های بافت گلیم، نحوة بافت، اشکالات در حین بافت و نحوة جلوگیری از آن، انواع بافت­های گلیمی ایران، عوامل ایجاد نقوش گلیم، مناطق مختلف و طرح­های مشخصة آن­ها، ویژگی­های فنی گلیم، نحوة شناخت مرغوبیت کالا و بسته بندی و نشانه گذاری به بررسی مراحل بافت این محصول می پردازد.
چاپ سوم این کتاب در ۹۸ ص، یک هزار نسخه و با قیمت ۷۵۰۰۰ ریال توسط انتشارات سروش در اختیار علاقمندان به صنایع دستی قرار گرفته است.
علاقمندان برای تهیه کتاب به صورت تک جلدی و کلی به فروشگاه مطهری سروش به نشانی خیابان استاد مطهری، نرسیده به خیابان شهید مفتح، جنب ساختمان دفتر مرکزی سروش، تلفن ۸۸۳۱۰۶۱۰-۰۲۱ و یا به مرکز پخش پکتا ( نماینده انحصاری پخش آثار انتشارات سروش) به نشانی خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، جنب فروشگاه ترنجستان سروش، مراجعه یا با تلفن ۶۶۹۷۳۲۰۳ (۲۰خط) تماس حاصل نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید