گره حکایات تلخ و شیرین بر تار و پود فرش دستباف استان کرمانشاه

rugart_00074گره حکایات تلخ و شیرین بر تار و پود فرش دستباف استان کرمانشاه
در نقش های زیبای فرش دستباف که چشم هر بیننده ای را خیره می کند، هزاران حکایت دیدنی و شنیدنی نهفته است.
گره حکایات تلخ و شیرین بر تار و پود فرش دستباف استان کرمانشاه
به گزارش عرش نیوز،تار و پود این کالای هنری که امروزه زینت بخش خانه های ثروتمندان و بی رنجان جامعه است، با درد و رنج بافنده ای گره خورده که شب های متوالی را به امید کسب درآمدی اندک، به صبح رسانده است.

فرش دستباف علاوه بر بعد اقتصادی و ارزآوری، از جنبه اجتماعی و اشتغالزایی نیز افراد بسیاری را به سمت خود کشانده است.

این هنر با قدمت و اصیل، که نماد ملی و فرهنگی ایرانیان است از گذشته های دور به نام ˈ سفره مرتضی علی ˈ شهرت داشته است.

یک تولید کننده فرش دستباف گفت: در گذشته های نه چندان دور، همه کسانی که در تولید این محصول نقش داشتند از دامدار گرفته تا ریسنده، بافنده و فروشنده، دور این سفره می نشستند و به اندازه عملکرد خود سهم بر می داشتند و به همین دلیل سفره مرتضی علی، برکت داشت.

ˈقدرت ا… احمدیˈ در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اما امروز بی عدالتی ها زیادی بر دور این سفره صورت گرفته ، زورمندان سهم کم زوران را که همان بافندگان است، می خورند و به کم برکتی روزافزون این سفره دامن می زنند!.

به گفته وی، از قبل قالی خیلی ها به نان و نوا رسیدند و شعار هنر و هنرمندی سر دادند، و تنها کسی که در این میان دیده نشده، خالق این شاهکار هنری بوده است.

احمدی که حدود نیم قرن در هنر فرش دستباف استان کرمانشاه سابقه دارد، به قدمت ۴۰۰ تا ۴۵۰ ساله فرش دستباف در استان کرمانشاه اشاره کرد و افزود: امروزه بسیاری از قالی های بافته شده به دست هنرمندان این استان در موزه های بزرگ جهان بویژه در کشورهای انگلستان و فرانسه نگهداری می شود.

احمدی با بیان اینکه بتدریج این هنر بومی در استان کرمانشاه مورد کم توجهی قرار گرفت، گفت: تعطیلی کارخانه های ریسندگی و بافندگی ، نبود مکان مناسب برای فرش بافی، کم توجهی به نیازهای بافندگان فرش و روانه شدن پشم های خوب کرمانشاه به شهرهای دیگر از جمله مشکلات صنعت فرش دستباف در این استان است.

وی بی اطلاعی بافندگان از بازار روز، پراکنده بودن بافندگان در سطح روستاها، و نبود نظارت کافی و کارشناسانه بر تولیدات را از دیگر مشکلات بافندگان فرش در استان کرمانشاه عنوان کرد.

این تولید کننده فرش دستباف، کم سوادی بافندگان فرش را در استان به مشکلات یاد شده افزود و گفت: ارتقای سطح سواد و آگاهی فرش بافان و برقراری انسجام میان آنها، به پیشرفت صنعت فرش بافی در کرمانشاه کمک می کند.

وی افزود: خوشبختانه در سال های گذشته، کلاس های آموزشی در جهت ارتقای کیفی محصولات بافندگان کرمانشاهی برگزار، و برخی از بافت های سنتی به روز شده،اما این کلاس های آموزشی باید توسعه یابد.

احمدی همچنین استفاده از رنگ های گیاهی طبیعی، حمایت از کارگاه های متمرکز و نیمه متمرکز، ایجاد بانک اطلاعات از فرش استان، شناسایی دانش آموختگان و ایجاد ارتباط بین بافندگان فرش را عمده راهکارهای رهایی از مشکلات فرش این استان دانست.

وی گفت: استفاده از دار قالی ˈ تنوماتیکی ˈ برای تولید فرش در کاهش قیمت تمام شده، صرفه جویی در مواد اولیه، سرعت در بافت، ارتقای کیفیت و حفظ سلامت بافنده تاثیر بسزایی دارد.

احمدی اظهارکرد: این دار قالی علاوه بر آنکه قابلیت تغییر اندازه را دارد به یک بخش هیدرولیکی مجهز است که بوسیله آن دیگر بافنده مجبور نیست برای کوبیدن هر گره از دست استفاده کند و خود دستگاه توسط یک شانه تنوماتیکی این کار را انجام می دهد.

این تولید کننده فرش دستباف گفت: تهیه این دار قالی به هزینه بالایی نیاز دارد که از عهده تولید کنندگان و بافندگان خارج است، بنابراین باید مسوولان حمایت کنند و سرمایه گذاری ساخت این نوع دارهای قالی را تامین کنند.

به گفته مسوول فرش اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه اکنون تعداد ۳۱ هزار و ۵۰۰ بافنده خانگی و دو هزار بافنده کارگاهی در سطح این استان فعالیت دارند که ۱۲ هزار و ۹۰۰ نفر آنان بیمه هستند.

ˈعلیرضا چراغیˈ در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بیشتر بافندگان فرش این استان را زنان تشکیل می دهند و کمتر از یک درصد آنان، مرد هستند.

وی گفت:طبق آمار، امسال تاکنون حدود ۴۰ هزار متر مربع فرش در استان بافته شده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه پارسال که ۲۸ هزار متر مربع بوده، افزایش چشمگیری داشته است.

چراغی، ارزش ریالی هر متر مربع از فرش های بافته شده در استان کرمانشاه را بطور میانگین حدود ۱۲ میلیون ریال اعلام کرد.

وی با اشاره به پیشرفت صنعت فرش در استان در سال های گذشته، گفت: بیمه قالی بافان و انجام بازدیدها و بازرسی مکرر از منازل و کارگاه های فرش بافی در سطح استان، باعث این پیشرفت شده است.

وی ادامه داد:برگزاری ۱۰ دوره آموزشی برای قالی بافان استان که تاکنون یک مرحله پنج دوره ای این کلاس ها برگزار شده و مرحله دوم نیز در حال برگزاری است، از جمله فعالیت های این اداره برای فرش بافان است.

چراغی با بیان اینکه هر دوره این کلاس ها ۱۳۸ ساعت زمان می برد، افزود: تاکنون ۴۰۰ نفر از بافندگان واجد شرایط استان در این دوره های آموزشی شرکت کرده اند.

وی گفت: برگزاری این دوره های آموزشی به ۵۶۰ میلیون ریال اعتبار نیاز دارد که این هزینه توسط مرکز ملی فرش ایران از محل اعتبارات ملی، تامین شده است.

چراغی، اشتغال آفرینی در صنعت فرش، حمایت از کارگاه های متمرکز و نیمه متمرکز قالی بافی، و ترویج فرهنگ فرش بافی و تربیت بافندگان را از جمله اهداف برگزاری این دوره های آموزشی عنوان کرد.

وی ادامه داد: برگزاری جشنواره فرش استانی با شعار ˈ هر فروشگاه یک نمایشگاه ˈ، و برپایی المپیاد دانش آموزی در رشته فرش از دیگر برنامه های این اداره کل با هدف توسعه صنعت فرش دستباف در استان کرمانشاه است.

چراغی گفت: در جشنواره استانی فرش که از ۲۲ بهمن تا ۲۲ اسفند امسال در فروشگاه های منتخب استان برگزار می شود، انواع فرش دستباف با پنج تا ۱۰ درصد تخفیف به خریداران عرضه خواهد شد.

وی با بیان اینکه صادرات فرش از استان کرمانشاه ، به دلیل نیاز به هزینه و سرمایه گذاری میلیاردی انجام نمی شود، اظهارکرد:بیشتر صادرات فرش دستباف در کشور از طریق مرکز ملی فرش ایران انجام می شود، و به غیر از تهران فقط چند استان انگشت شمار، آن هم به صورت اندک صادرات فرش را انجام می دهند./ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید